Üniversite Öğrencilerine İş Fikirleri

Malumunuz üniversite okumak bir hayli zor. Özellikle memleketi dışında okuyanlar hem okuduğu ilin çevresine alışmak hem de maddi konuları iyi idare etmesi gerekir. Doğuştan şanslı olmayanları ele alırsak bu süreç olduğundan daha zor bir hale bürünüyor. Üniversite Öğrencilerine İş Fikirleri...

0
632

Malumunuz üniversite okumak bir hayli zor. Özellikle memleketi dışında okuyanlar hem okuduğu ilin çevresine alışmak hem de maddi konuları iyi idare etmesi gerekir. Doğuştan şanslı olmayanları ele alırsak bu süreç olduğundan daha zor bir hale bürünüyor. Kitap ücretleri, ikinci öğretimler için harç paraları, yurt parası, yol parası, şu parası, bu parası derken okurken gezip tozanlardan değil de yurtların dört duvarı içinde oturan öğrenciler haline dönüşülüyor. Yaşlar 18-19 iken paranın yetmediği durumlarda aileye bu durumu açıklamak zorlaşıyor. Yaşın verdiği özelliklerden dolayı parasal mevzular öğrencilerin gözünde büyüyor. Ezile büzüle para istemektense hem okuyup hem çalışmaya başvuruluyor. Zaten başlarda bu durumun farkında olanlar tercihlerini ikinci öğretimden yana kullanıyor. Bu tercihi yapanlar için iş bulmak birinci öğretimlere göre daha kolay. Tam zamanlı da bir kaç işte çalışma olanakları mevcut. İlerde bunu yaptığınız için pişman olmayacağınız benliğinize benlik katacak bir eylem. Para kazanmanın zorluğunu, paranın değerini ve doğru para harcamayı öğretir. Zamanla yapılan iş zor gelmeyecek ve mesleki direnci artıracaktır. Avantajlarının yanında dezavantajları da vardır. Arkadaşlarınız onlara vakit ayıramadığınızdan dolayı isyan edebilirler. Okul ihmal edildiği taktirde uzayabilir. İş-okul-yurt adı verilen üçlemede dönüşüm yapabilirsiniz. Belki sağda solda çay, kahve içmeye fırsat kalmaz ama kafanız okuduğunuz süre içerisinde rahat olur.

Üniversitelerin destek verdiği yurtlarda veya üniversitelerin birkaç kolunda yapabileceğiniz işler bulunmakta. Part time olarak fakültenin kantininde, kütüphanesinde, yemekhanesinde iş bulabilirsiniz.

Üniversite dışında yine part time olarak garsonluk, komilik, muhasebe ya da ilgi alanınızda bir iş bulmanız mümkün olabilir.

Makale yazarak oturduğunuz yerden de kazanç sağlayabilirsiniz.

Hazır giyim mağazalarında ya da AVM’ler de satış temsilciliği, garson, komi olarak da ek kazanç sağlamak mümkün.

Okuduğunuz bölüme uygun özel dersler veya dershanler de kurs öğretmeni olabilirsiniz.

Parfümeri, mağaza ya da organizasyon gibi uygulamaların tanıtımları, broşür dağıtma vs. yapabilirsiniz.

Düğün, kına, doğum günü gibi konsept kutlamaların organizasyon işlerinde uğraşabilirsiniz.

Call centerlar da müşteri temsilcisi olabilirsiniz.

Makyaj, saç işlerinde becerikli kızlarımız kuaförlerde yardımcı eleman olarak çalışabilirler.

Birden fazla yabancı dil eğitim alan öğrenciler için (özellikle uluslararası ilişkiler) resepsiyonist olarak otellerde işe başlayabilirler.

Okuduğunuz bölge turizm bölgesi ve dil eğitimi alıyorsanız tercümanlık ya da rehberlik yapabilirsiniz.

Çocuk gelişimi mezunları için kreşler ya da bebek bakıcılığı uygun olabilir.

Firmaların anketörlük işini üstlenebilirsiniz.

Ehliyet bulunan kişiler için taşımacılık, servis şoförü veya kuryelik tercih edilebilir.

Bilgisayar, Yazılım Mühendisliği okuyan ya da bu işlere hakim olan öğrenciler web yazılım işleriyle uğraşabilirler.

İlgi alanı ve yeterli ekipmana sahip olma durumda fotoğrafçılık yapabilirsiniz.

Büyük restoranlarda yine ehliyeti bulunan öğrenciler için vale olmak uygun olabilir.